Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na ilość bezrobotnych.

Ostatnie parę miesięcy to coraz lepsza sytuacja na rynkach pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie uzyskało najniższy poziom od 1991 roku. W październiku miało wartość około ośmiu procent, a spadki były widoczne aż w 14 województwach. Taka sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty z zatrudnieniem odpowiednich ludzi.

Z pewnością taka sytuacja występuje w branżach technologicznych, tam już od kilku lat ludzie są przyzwyczajeni do tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Lecz dość podobna sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz to nowych branżach, także w obszarach, w których jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowali pracodawcy.

Taka sytuacja może być korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz również dla całości gospodarki, jaką pomoże napędzić odpowiedni wzrost wynagrodzeń. Poza tym coraz większą rolę ogrywają dodatkowe benefity, którymi pracownicy są kuszeni. Zaliczyć do nich między innymi można karnety do obiektów sportowych, opiekę medyczną czy też ubezpieczeniowe pakiety dla całej rodziny.

Co ciekawe, trendy w naszym kraju są zupełnie inne, niż w innych krajach, gdzie jest obserwowany regularny wzrost bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w tym roku ogólna ilość osób bez pracy może osiągnąć poziom blisko 200 milionów. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew tezom wielu ludzi, postęp technologiczny i zwiększająca się automatyzacja nie wpływają zbyt mocno na wysokość bezrobocia. Takie hasła usłyszeć już można od XIX wieku, a w dalszym ciągu pomimo używania wielu urządzeń i maszyn ludzie nadal są potrzebni. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne technologie będą powodowały znikanie pewnych zawodów i tworzenie się innych.

Liczba nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z tego też powodu coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować powinny w swój rozwój i nie bać się zmian.